poniedziałek, 4 kwietnia 2011

simplicity and charm of clay

Już od dawna zastanawia mnie dlaczego kamionkowe garnki i naczynia odeszły w niepamięć? Czy ktoś jeszcze uciera masy do ciast w glinianej makutrze ?
Gliniane garnki i misy są masywne, proste, praktyczne i z pewnością bardziej urokliwe niż wszechobecny plastik czy często nudne szkło.No i mają swoją historię !Używały ich nasze babki i prababki. Mój dziadek do dzisiaj robi swoją słynną masę kakaową do tortu używając swojej już mocno zużytej makutry, za nic na świecie nie zamieniłby jej na wszechstronny i wygodny mikser czy robot kuchenny. Według niego proces i sposób przygotowywania masy wpływa na końcowy smak całego tortu. Dlatego powoli i starannie uciera masło z cukrem i kakao drewnianą łychą w kamionkowej makutrze:)
I wiecie co Wam powiem ? żadna inna masa kakaowa nie smakuje tak jak ta ! :)No i popatrzcie jak się dumnie prezentują na półce :

Przy okazji jeszcze kilka zdjęć z drewnem, porcelaną i starociami w roli głównej:
4 komentarze:

 1. ja niestety z tych wygodnych jestem ;)) i mikserem ucieram prawie wszystko... ale nie raz słyszałam, że właśnie takie ręczne ucieranie zdecydowanie poprawia smak potraw (mojej Koleżanki Mam nie wyobrażała sobie kremu do tortu utartego inaczej niż ręcznie - tak jak twój Dziadek :))

  masz rację kamionki wspaniale prezentują się na półkach :)) i fajnie, że pełnia rolę nie tylko dekoracyjną :))

  pozdrawiam
  Ania

  OdpowiedzUsuń
 2. no taka kamionka ma duszę..piękna kuchnia :)..a deski nie lakierowane?

  OdpowiedzUsuń
 3. deski surowe:) takie najfajniejsze !

  OdpowiedzUsuń
 4. no jak żywe..ale jak się czymś pobrudzi to ciężko zmyć :)

  OdpowiedzUsuń